Kategorie

Szukaj

eBiuletyn-Newsletter

Filigran to wielowiekowa technika złotnicza. Wyroby filigranowe charakteryzują się misternymi, najczęściej ażurowymi, wzorami, wykonanymi z niezwykle cienkich drucików srebra lub złota.

Filigran często łączony jest z granulacją, czyli zdobieniem powierzchni za pomocą niewielkich kuleczek metalu szlachetnego.

Początki tej techniki sięgają starożytności, kiedy to wyroby filigranowe zdobiły ubiory możnowładców i elit. Jego długą historię potwierdzają znaleziska archeologiczne datowane na 2000 i więcej lat p.n.e. Ponoć mistrzami filigranu byli Etruskowie, ozdoby w tej technice pojawiały się w Grecji, Egipcie, Azji Środkowej, Indiach.

Dziś technika ta jest nieco zapomniana. Biżuteria filigranowa jako niezwykle pracochłonna i wymagająca dużej precyzji została wyparta przez szybszą produkcję maszynową bądź z półfabrykatów.
Często spotykane są odlewane "podróbki" filigranu, nie mają one jednak lekkości i finezji cechującej biżuterię wykonaną ręcznie.
     

 
PayPal

Wszystkie prawa zastrzeżone © Hebbe - Biżuteria. Wszystkie wzory biżuterii prezentowane na stronie i ich zdjęcia chronione są prawem autorskim.